Nowy gatunek kleszcza w Polsce. Przenosi wiele niebezpiecznych chorób
Pierwsza wzmianka o osobnikach z gatunku Haemaphysalis concinna pochodzi z 1911 roku. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce żyje około 20 gatunków kleszczy, jednak dopiero w ostatnim czasie odnotowano obecność gatunku Haemaphysalis concinna. Łącznie podczas badań terenowych zebrano ponad 500 osobników m.in. w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. Według badaczy rozmnażaniu się kleszczy tego gatunku sprzyja ocieplenie klimatu.
Naukowcy alarmują, że kleszcze te mogą się okazać wyjątkowo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt m.in. dlatego, że dotąd badaczom nie udało się rozpoznać wszystkich roznoszonych przez nie patogenów. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że Haemaphysalis concinna są głównie pasożytami bydła czy zwierzyny leśnej, jednak mogą przenosić się także na ludzi oraz zwierzęta domowe.
Kleszcze te mogą przenosić różne patogeny odpowiedzialne m.in. za kleszczowe zapalenie mózgu. Do znalezionych w nich bakterii należą te, które wywołują ludzką anaplazmozę granulocytarną, boreliozę, neoehrilichiozę czy gorączkę plamistą orientalną. Ponadto kleszcz ten jest nosicielem chorobotwórczych pierwotniaków.